Izpēti Tskaltubo pamestās sanatorijas Gruzijā
top of page
  • Facebook
  • Instagram
  • Tripadvisor
  • YouTube
  • Pinterest

Dienas tūre uz Tskaltubo pamestām Padomju laika sanatorijām

Ja tu vēlies atrast vietas, kuras ir ārpus ierastā, sajust vēsturi apkārt sev un apvienot to ar pamestu ēku izpēti, brīvo dabu un augsta līmeņa komfortu, tad Tskaltubo pilsēta un tās apkārte ir domāta tieši tev.

Apskatot pamestās sanatorijas, kuras tika uzbūvētas PSSR laikā, var radīt patīkamas trīsas, kas ir viens no iemesliem, kādēļ mēs paši iemīlējāmies ar šo pilsētu un tās greznajām padomju laika ēku arhitektūru, kuras ir mūsdienās pamestas novārtā. 

Tādēļ vispirms pastāstīsim, ko esam uzzinājuši no mūsu Tskaltubo pamesto vietu tūres.

Tskaltubo-Georgia-abandoned-sanatorium-C

Tskaltubo vēsture

Pirmkārt, stāsts par šīm celtnēm ir aizsācies ļoti sen – jau 12. – 13. gadsimta laikā šī vieta, kur šobrīd atrodas Tskaltubo, bija atpazīstama un apmeklēta dēļ tās dziedinošā minerālūdens. Pēc tam, 17.gadsimtā, dziedinošās straumes īpašie efekti tika jau pētīti Berlīnes Dabaszinātņu Draugu Biedrībā. Unikālais ūdens ieviesa ziņkāri atklāt tās īpašības padziļinātāk un pēc ķīmijas analīzēm 19.gadsimtā, tas tika pasludināts kā ūdens, kuram piemīt terapeitiskas īpašības.

Taču pašu lielāko ietekmi uz kūrorta attīstīšanu deva Staļins. Savā jaunībā viņš cīnījās par revolūcijas idejām, kuras nevisai patika valdībai un tādēļ Staļins pavadīja daudz laika cietumos un trimdās, ciešot smagos apstākļos. Un šie apstākļi, gadiem ejot, ietekmēja viņa veselību, it īpaši sāpes kājā – daži avoti vēsta, ka tas bija reimatisms. Maskavas  ārsti ieteica apmeklēt Tskaltubo ūdeņus. Staļins vai Iosif Jughashvili, pats gruzīns, bija dzirdējis par šo vietu arī pirms tam, tādēļ uzklausīja šo ieteikumu un devās ārstēties uz šo vietu 1931.-1932. gadā. Viņa viesošanas laikā, ar 4000 strādniekiem jau pirmie trīs SPA kompleksi tika uzbūvēti rekordlielā ātrumā. Tas bija tik ievērojamības cienīgi, ka apmeklētāju skaits auga ļoti strauji. Laika gaitā tika uzcelti vēl 16 krāšņas marmora sanatorijas kompleksi, milzīgi ceļi un apaļie krustojumi, kas nebija īsti tipiski padomju laika arhitektūrai tajos laikos.

Tskaltubo-Georgia-abandoned-sanatorium-C

Sanatorium Imereti (1961)

Tskaltubo-Georgia-abandoned-sanatorium-C

Sanatorium Rkinigzeli (1954)

Это текст. Перетащите его в любую часть страницы и кликните дважды, чтобы написать что-то интересное.

Padomju Savienības pilsoņi bija pasludinājuši ‘’Tiesības uz atpūtu’’. Kas nozīmē, ka biedri, kuri ir strādājuši cītīgi priekš partijas, ražošanai un sabiedrībai, iegūst tiesības saņemt valdības izsniegtu talonu, lai apmeklētu kūrortu, kurā cilvēki var atjaunot savu enerģijas lādiņu priekš nākotnes komunisma būvniecības varoņdarbiem. Šādā veidā kūrorts ieguva 125 000 apmeklētājus katru gadu, pārsvarā šie cilvēki ceļoja ar vilcienu, kurš kursēja regulāri tieši no Maskavas. 

Taču tas viss beidzās 1991. gadā, pēc Padomju Savienība sabrukšanas. Salīdzinot ar citiem kūrortiem Gruzijā(Sakartvelo), kā piemēram Bordžomi, apmeklējumi uz Tskaltubo bija pārsvarā tikai izsniegto kuponu dēļ un nebija īsti pieprasīts ar parastajiem apmeklētājiem. Laika gaitā apmeklētāju skaits dramatiski samazinājās no 125000 līdz 1000 viesiem mūsdienās.

Это текст. Перетащите его в любую часть страницы и кликните дважды, чтобы написать что-то интересное.

Tskaltubo-Georgia-abandoned-sanatorium-C
Tskaltubo-Georgia-abandoned-sanatorium-C

Viesošanās Tskaltubo

Sanatorium Meshakhte (1948) strictly guarded and surrounded with metal fence

Šodien oficiāli ir atvērti trīs SPA centri un viena atjaunota SPA viesnīca, kā arī avots, kurā Staļins un Berija bija baudījuši procedūras. Taču mēs personīgi bijām vairāk ieinteresēti tieši tajā pilsētas daļā, kurš vēl nav ticis atjaunots. Mēs vēlamies tevi pamudināt doties pa ēku koridoriem, jumtiem un veco marmoru tempļu iekšējajiem dārziem. Lai ļautos savai iztēlei maldīties pa deju zālēm, vecajiem kino teātriem, grezniem balkoniem kā Padomju laika oficieris, kurš tikko ir pārnācis no Otrā Pasaules kara vai arī kā augstas klases sabiedrības biedra meita.

Protams, mēs vēlamies arī cienīt šo vietu un lūdzam apmeklētājus būt uzmanīgiem un respektēt šo apkārtni. Pirmkārt, ēkas nav atjaunotas un daži no tiem ir sadrupuši dēļ mitruma un uguns liesmām, tādēļ ievērosim drošības noteikumus.

Tskaltubo-Georgia-Camp Caucasus (6).jpg
Tskaltubo-Georgia-Camp Caucasus (5).jpg
Tskaltubo-Georgia-abandoned-sanatorium-C
Tskaltubo-Georgia-abandoned-sanatorium-C
Tskaltubo-Georgia-abandoned-sanatorium-C
Tskaltubo-Georgia-abandoned-sanatorium-C

Hotel Sakartvelo

Otrkārt, daudzas no ēkām ir daļēji apdzīvotas ar Iekšēji Pārvietotajām Personām no Abhāzijas, kuri tika pārvietoti pēc bruņotajiem konfliktiem šajā reģionā. No aptuveni 600000 cilvēkiem 9000 pārvietoja uz Tskaltubo. 1993. gadā tas likās kā labs risinājums šiem iedzīvotājiem. 

Laika gaitā, ar valsts palīdzīvu, daudzi no viņiem ieguva jaunas mājas, ārpus šīs teritorijas, taču daži no tiem joprojām gaida iespēju tikt pie sava mājokļa un ir jau pagājuši 27 gadi. Viņu dzīvesveids ir trūcīgs, taču viņi ir draudzīgi un jauki cilvēki ar grūtu likteni. Mūsu apciemojumu laikā, mēs sastapām kādu vecu dāmu, kura mūs ielūdza uz kafijas krūzi un sarunām par dzīvi šajā sanatorijā ‘’Tbilisi’’. Šī celtne ir apmeklējumu vērta, jo no jumta ir paveras skats uz apkārtnes kalniem un pilsētu.

Это текст. Перетащите его в любую часть страницы и кликните дважды, чтобы написать что-то интересное.

Tskaltubo-Georgia-abandoned-sanatorium-C
Tskaltubo-Georgia-abandoned-sanatorium-C

Sanatorium "Tbilisi" (1951)

Šobrīd valdība ir aizslēgusi sanatorijas priekš atjaunošanas darbiem un sola ieviest ēkās atjauninājumus. Daži no tiem jau ir norobežoti ar žogiem, bet daudzi joprojām ir atvērti, lai dotos iekšā. Ja esi plānojis apmeklēt šo teritoriju, mēs iesakām tam veltīt vismaz veselu dienu, lai izpētītu kārtīgi. Lai redzētu visus labākos Tskaltubo pamesto ēku skatus ērti un droši, mēs iesakām izmantot vietējo gidu pakalpojumus, kas arī tevi aizvedīs no naktsmītnes un atpakaļ.

Tskaltubo-Georgia-abandoned-sanatorium-C
Tskaltubo-Georgia-abandoned-sanatorium-C
Tskaltubo-Georgia-abandoned-sanatorium-C
Tskaltubo-Georgia-abandoned-sanatorium-C

Kā nokļūt uz Tskaltubo?

Tskaltubo ir tikai 10 km attālumā no Kutaisi (otrā lielākā pilsēta Gruzijā). Īsākais ceļš ir izmantojot maršutnieku 44 vai 34 no Kutaisi autobusu stacijas centrā, brauciens aizņem aptuveni 20 minūtes un kursē no 7.00 rītā līdz 19.00 vakarā.

Tskaltubo atrodas diezgan tuvu Kutaisi lidostai, 22 km attālumā, tāpēc, ja tu lido uz šo lidostu, uz Tskaltubo var nokļūt pa taisno.

Kādas ir naktsmītņu iespējas?

Mēs personīgi izbaudījām palikšanu Ezermalas Viesu Mājā (Guest House Lake Side). Tā ir omulīga un silti kurināta vieta, kas ir ļoti svarīgi ziemas periodā, ar atsevišķu virtuvi un vannas istabu priekš tūristiem. Mēs esam apmeklējuši ļoti daudzus viesu namus Gruzijā un šī ir viena no mūsu labākajām pieredzēm. Ja tu izlemj palikt šajā vietā, tad iesakām sakontaktēt īpašnieku Platonu  +995 595 959 733.

Ko redzēt Tskaltubo apkārtnē?

Pēc pilsētas spoku daļas apmeklēšanas, nākošajā dienā tu vari izbaudīt ārstniecisko vannu ar masāžu, kas varētu būt lieliska ceļojuma daļa. Vai arī izbaudi vēl divas satraucošas atrakcijas Tskaltubo apkārtnē, ko var viegli ieplānot pats vai ar vietējo gidu, ja tu piesakies pamesto vietu tūrei.

Prometheus Cave Kutaisi Georgia Tskaltub

Prometeja ala

Tu vari apmeklēt Prometeja Alu, kurš ir 40 metrus zem jūras līmeņa un 2 km garš. Tu vari doties turp ar kājām vai ar laivas vadītu tūri. Alas un akmeņu krāsas ir fascinējošas, kā arī šī vieta atrodas tikai 6.5km attālumā no pilsētas centra, līdz ar to ir viegli nokļūt ar taksi.

Sataplijas Dabas Rezervāts

Tev šī vieta ļoti patiks, ja tevi interesē dinozauri un dabas takas, jo šeit tika atrastas 120 miljonu gadu veci dinozauru pēdu nospiedumi! Kā arī tur atrodas ala un skaisti dabas skati. Tāpat arī rezervātā ir Juras perioda parks ar skaidrojumiem par kāda veida dinozauri bijuši šīs zemes karaļi pirms mums un ala ar lielisku gaismas efektiem. Tā ir perfekta vieta, lai apmeklētu pa ceļam atpakaļ uz Kutais.

IEDVESMOJIES AR SAISTĪTIEM RAKSTIEM

Ushguli svaneti Georgia hiking trekking

Apr 21, 2020  -  6 min

Transkaukāzas ceļš - garo distanču pārgājienu maršruts Kaukāzā

Chiatura tour Urbex Cable car abandoned

Apr 10, 2020  -  6 min

Dienas ekskursija uz Čiaturu

Tskaltubo-Georgia-abandoned-sanatorium-C

Apr 22, 2020  -  6 min

Dienas tūre uz Tskaltubo pamestām Padomju laika sanatorijām

VAI ESI GATAVS CEĻOT UZ GRUZIJU?

Izvēlaties sev atpūtas piedzīvojumu ar mums.

hiking trekking tours georgia caucasus.j

IZPĒTES TŪRES GRUZIJĀ, KAUKĀZĀ

Vai meklējat sev piemērotus ieteikumus ceļojumam Gruzijā?

info@campcaucasus.com

+371 27 709 507

bottom of page